Obniżenie alimentów z powodu koronawirusa
Czy z powodu koronawirusa mogę starać się o obniżenie alimentów?
Jeżeli w związku z pandemią koronawirusa, ucierpiała na tym Twoja sytuacja finansowa (np. pracodawca obniżył Twoje dochody, straciłeś pracę, nie możesz prowadzić działalności gospodarczej), możesz starać się o obniżenie alimentów!
Na co zwraca uwagę Sąd w sprawie o obniżenie alimentów?
Oczywiście do każdego przypadku Sąd podchodzi indywidualnie, nic nie dzieje się w sposób automatyczny. Sąd bada sytuację finansową i materialną zobowiązanego do płacenia alimentów, weryfikuje przedstawione przez Ciebie dowody, sprawdza, jakie są aktualnie potrzeby dziecka, kiedy i w jakiej wysokości została dotychczas zasądzona kwota alimentów na rzecz uprawnionego.
Jeżeli Twoja sytuacja ekonomiczna uległa zmianie, zostanie to uwzględnione i masz dużą szansę na obniżenie alimentów.
W jaki sposób mogę obniżyć alimenty w czasie pandemii?
Pamiętaj jednak, żeby działać jak najszybciej. Co do zasady nie będzie możliwe zwolnienie Cię z obowiązku płacenia alimentów, czy przesunięcie ich płatności, ale możesz walczyć o obniżenie świadczenia. Na początku możesz spróbować polubownie załatwić sprawię i porozumieć się z drugim rodzicem, z którym wspólnie sporządzisz umowę dotyczącą wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego na czas trwania pandemii. Pomoże Ci w tym mediator (w tym celu napisz maila: kontakt@adwokat-boladz.pl), który bez emocji wypracuje dla Was realna, z zarazem satysfakcjonujące rozwiązanie.
Kiedy warto złożyć pozew o obniżenie alimentów w czasie pandemii?
Jeżeli drugi rodzic nie chce współpracować lub jest po prostu złośliwy, szybko złóż do sądu rodzinnego pozew o obniżenie alimentów (więcej informacji znajdziesz tutaj: https://adwokat-boladz.pl/alimenty-dochodzenie-zabezpieczenie-i-ich-egzekucja/ ). W pozwie koniecznie zawrzyj wniosek o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania postępowania. Taki wniosek jest dużo szybciej rozpatrywany, niż pozew. Dzięki temu będziesz płacić mniej już na początkowym etapie procesu.
Co mi grozi za niepłacenie alimentów w czasie pandemii?
Pamiętaj, że niepłacenie alimentów (jeżeli powstałe wskutek tego zaległości stanowią równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych albo jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej trzy miesiące), jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności (zazwyczaj) albo pozbawienia wolności do roku.
Brak płacenia alimentów, wywołany również wskutek pandemii, może prowadzić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego przeciwko dłużnikowi.
Masz pytanie? Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu umowy między rodzicami lub pozwu o obniżenie alimentów? Odezwij się: telefonicznie 695673659, na maila: kontakt@adwokat-boladz.pl
Udostępnij: